Тема. Всеволод Нестайко
«Тореадори з Васюківки». Поведінка героїв твору, їх вчинки.
Мета: продовжити
аналізувати твір В.Нестайка «Тореадори з Васюківки», виявити особливості
смішного, комічного та романтичного у пригодницькому творі; характеризувати
вчинки героїв, пов’язуючи з життєвими ситуаціями учнів; розвивати вміння
грамотно висловлювати власні думки, спостереження, виділяти суттєве; виховувати
у школярів позитивні риси характеру, прищеплювати інтерес до пригодницького літературного
жанру.
Тип уроку: формування і
вдосконалення умінь та навичок.
Обладнання уроку: портрет В.Нестайка, виставка творів письменника, мультимедійна дошка,
презентація, ілюстрації, буктрейлер «В.Нестайко –
дітям», тексти повісті, «дерево рішень».
Хід уроку
І. Організаційний момент. Психологічне налаштування на
урок
Привітання
Сьогодні у нас незвичайний урок:
У світ фантазії зробимо ще один крок,
А з творчістю ми вже стрічались не раз;
І знову вона завітає до нас.
Це час міркувань, наполегливий час.
Цікаві завдання чекають на вас.
Діагностична
вправа «Посмішка»
Діти, який ви настрій маєте?
К.Паустовський говорив: «Коли людина сміється, вона зла не робить». Тому «прикрасьте» посмішкою своє обличчя. «Подаруйте»
її однокласникам і нашим гостям. Нехай посмішка буде з вами протягом уроку,
бажаю успіхів у роботі!
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Запис дати та теми
уроку
Епіграф до уроку
Мені здається, що одна з найбільших удач
у житті людини – щасливе дитинство
Агата Крісті
- Як ви
розумієте ці рядки?
- Яке
відношення має епіграф до нашої теми?
Волошкове дитинство
Дитинство синьооке, мов волошки,
Його завжди буває зовсім трошки.
Воно веселе і дзвінкоголосе.
Розпустить коси і блукає босе.
Дитинство різнобарвне і щасливе,
Яскраве, простодушне, галасливе,
Воно ще поряд, зовсім недалеко,
Та вже летить у вирій, мов лелеки.
Дитинство пахне мамою і хлібом.
І навіть спогадом сумує ніби,
Та завжди в пам’яті моїй просторе,
Безмежно-синє волошкове поле.
Любов Бачинська
Дитинство синьооке, мов волошки,
Його завжди буває зовсім трошки.
Воно веселе і дзвінкоголосе.
Розпустить коси і блукає босе.
Дитинство різнобарвне і щасливе,
Яскраве, простодушне, галасливе,
Воно ще поряд, зовсім недалеко,
Та вже летить у вирій, мов лелеки.
Дитинство пахне мамою і хлібом.
І навіть спогадом сумує ніби,
Та завжди в пам’яті моїй просторе,
Безмежно-синє волошкове поле.
Любов Бачинська
Помандруймо ж світом дитинства та пригод
з улюбленими героями Всеволода Нестайка «Тореадори з Васюківки».
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. Оголошення теми, мети уроку
Сьогодні на уроці ми продовжимо
аналізувати твір В.Нестайка, визначимо елементи
комічного та романтичного в пригодницькому творі, охарактеризуємо вчинки
героїв Яви та Павлуші, виразно читатимемо уривки, які найбільше сподобалися у
тексті.
Наш урок пройде у формі
мандрівки повістю «Тореадори з Васюківки». Ми побуваємо на таких зупинках:
1.
«Літературна».
2.
«Фантазери».
3.
«Пригоди».
4.
«Гумор».
Тож
давайте поринемо у цей цікавий пригодницький світ.
VІ. Формування і вдосконалення вмінь та навичок
1. «Літературна» (Пояснити історію написання повісті).
Історія появи
персонажів
Перед тим,
як почати характеризувати героїв ми з’ясуємо – звідки ж з’явились Ява та
Павлуша.
Всеволод
Нестайко часто
вирушав із друзями-письменниками на полювання на річці
Удай.
Там багато комишів, озера, по них він
плавав човном із одним веслом. Одного разу
письменники полювали на Чернігівщині в селі Сокиринці на річці Утка, яка є лівою притокою Удаю. Якось уночі до вогнища письменників прибився підліток. Самостійний, меткий.
Звали його – Ява Рень. І був у нього дід Варава, іменем якого назвали тамтешнє
озеро – Реньове. Звідти й пішов головний герой «Тореадорів».
Зі слів Всеволода Нестайка, остаточно ж сюжет
книги про малих тореадорів виник так. Василь
Євдокименко – художник, який проілюстрував чимало книжок Всеволода Нестайка і
який постійно жив у місті Острі на Чернігівщині, розповів письменнику історію
про двох місцевих хлопців, які заблукали в кукурудзі й змогли вийти тільки тоді,
як у селі на стовпі заговорило радіо. Тоді
автор написав оповідання «Пригода в кукурудзі», де вперше з’явилися Ява
й Павлуша, герої всієї трилогії «Тореадори з Васюківки».
Бесіда
- Отже, з якої області України Ява та Павлуша?
- Як називається оповідання, де вперше з’явилися герої?
- Назвіть ім’я та прізвище
художника, який ілюстрував книгу.
Відомості з
теорії літератури
Твір «Тореодори з Васюківки» – пригодницька
повість, у якій з героями трапляються цікаві, часом неймовірно романтичні пригоди. Герої опиняються у складних життєвих
ситуаціях, з яких виходять переможцями. Це звичайні пригоди, які
трапляються з звичайними дітьми у повсякденному житті.
Повість – це великий за обсягом епічний
твір, у якому детально розповідається про багато подій із життя дійових
осіб.
Літературна
гра «Так чи Ні»
1. У нас була
прекрасна, благородна ідея – прокласти під
свинарником водопровід.(Ні)
2. Головне тут - красиво вимахувати червоною плахтою і ловко вивертатися, щоб рогом не зачепило.(Так)
3. Ми погнали корів аж на край вигону, туди, де ставок, -
далі від людських очей.(Так)
4. Контрибуція бігала навколо озера і посилала на нашу адресу якісь свої коров'ячі вітання.(Ні)
5. Ніколи в житті ми з Явою ще не складали іспитів. Це було вперше.(Так)
6. Те що він Рябко, а не Шарик, Полкан або Жучка, - не викликало вже ніякого сумніву.(Ні)
7. Був сонячний теплий травневий день. Ми сиділи на баштані і з великим апетитом їли дині.(Ні)
8. Я біг поряд з Явою нога в ногу, наче ми були одним механізмом. І мені здавалося, що серця наші теж б'ються, наче одне серце. (Так)
9. Ми зціплювали зуби і мовчали. Ми нікого не виказали. Нікого!(Так)
10. Ми, збивши з ніг кількох пасажирів, вилетіли з ескалатора, проїхали через увесь зал на ночвах і спинились.(Ні)
11. Прокинувшись, я побачив, що біля ліжка сидить на стільці дід Варава і читає газету «Сільські вісті».(Ні)
12. Яришка, висолопивши від старанності язика, вихилясами кружляла подвір'ям.(Так)
4. Контрибуція бігала навколо озера і посилала на нашу адресу якісь свої коров'ячі вітання.(Ні)
5. Ніколи в житті ми з Явою ще не складали іспитів. Це було вперше.(Так)
6. Те що він Рябко, а не Шарик, Полкан або Жучка, - не викликало вже ніякого сумніву.(Ні)
7. Був сонячний теплий травневий день. Ми сиділи на баштані і з великим апетитом їли дині.(Ні)
8. Я біг поряд з Явою нога в ногу, наче ми були одним механізмом. І мені здавалося, що серця наші теж б'ються, наче одне серце. (Так)
9. Ми зціплювали зуби і мовчали. Ми нікого не виказали. Нікого!(Так)
10. Ми, збивши з ніг кількох пасажирів, вилетіли з ескалатора, проїхали через увесь зал на ночвах і спинились.(Ні)
11. Прокинувшись, я побачив, що біля ліжка сидить на стільці дід Варава і читає газету «Сільські вісті».(Ні)
12. Яришка, висолопивши від старанності язика, вихилясами кружляла подвір'ям.(Так)
2. «Фантазери»
Характеристика образів
Ява Рень і
Павлуша Завгородній – звичайні школярі-підлітки, що мешкають у селищі Васюківка,
бешкетники, фантазери. Вони завжди мають
благородні наміри, але через брак досвіду і знань, на жаль, іноді потрапляють у
прикрі ситуації. Нерозлучні друзі, обмірковуючи вчинки, вміють усвідомити
помилки й намагаються їх не повторювати, хоча відразу ж вигадують і здійснюють
нову "авантюру".
Анкети Івана Реня та Павла Завгороднього
Анкета Яви Реня
Ім’я - Іван.
Освіта – п’ять
класів.
Батько на скрипці
грає.
Мати – депутат
райради, ланкова кукурудзоводів.
Сестра –
Яришка.
Дід – Варава,
мисливець, на його честь назвали озеро Реневе.
Кличка корови – Контрибуція.
Кращий друг – Павло
Завгородній.
Мрія – міняв професії (моряк, капітан
далекого плавання, геолог, директор кондфабрики, футболіст київського «Динамо»,
художник, звіролов, міліціонер).
Ява Рень – енергійний
і відчайдушний хлопець. Зазвичай
саме він є ініціатором різноманітних вигадок: то метро під Васюківкою прокласти,
то влаштувати бій биків, то організувати шкільний театр. Але хлопець здатний не
тільки на бешкет: коли сталася прикра подія з переекзаменовкою, то він влітку
сумлінно готувався до перескладання екзамену з української мови на
"безлюдному" острові, дібравши собі ім'я "Робінзон
Кукурузо".
Анкета Павла Завгороднього
Ім’ я – Павло
Завгородній.
Місце
проживання – Васюківка.
Освіта – п’ять
класів.
Справжній друг
– Ява Рень.
Кличка корови – Манька.
Захоплення –
малювання.
Мрія – стати льотчиком.
Павлуша
Завгородній – кращий друг Яви. Це більш врівноважений і спокійний
хлопець. Він захоплюється малюванням і мріє стати льотчиком, але не менше за
Яву полюбляє різноманітні пригоди й таємниці. Павлуша завжди дуже щиро говорить про свого друга Яву, доброзичливо
розповідає про членів його сім’ї. І взагалі у всьому підтримує свого товариша.
Риси характеру
Запишіть у зошит імена головних
героїв, навпроти кожного з них – слова-характеристики, які їм відповідають.
(Доброта, чуйність, справедливість, винахідливість, гумористи, бешкетники, кмітливі, допитливі, дотепні, сміливі).
(Доброта, чуйність, справедливість, винахідливість, гумористи, бешкетники, кмітливі, допитливі, дотепні, сміливі).
Яких характеристик вийшло
більше – позитивних чи негативних? Про що, на вашу думку, це свідчить?
Іван Рева та Павло Завгородній – справжні друзі
Робота з прислів’ями
Якою темою можна об’єднати ці
прислів’я?
-
Справжній друг
довіку тобі добра бажатиме.
-
Друга шукай, а
знайдеш – тримай.
-
Без вірного друга
велика туга.
-
Людина без друзів –
що дерево без коріння.
-
Сила птаха – в
крилах, сила людини – в дружбі
-
Дружба – шлях до
щастя.
-
Є край і великому,
і малому, а дружба – безкрая.
Складання «асоціативного куща» ( метод « Мозковий штурм»)
-
Поясніть, як
розумієте слово « дружба» (вислови дітей)
Дружба
– любов – щирість – доброта – чесність – взаємодопомога – взаєморозуміння.
(Слайд 16) В. Нестайко писав:
«Святе це діло – дружба. Той, хто на все життя збереже друга дитинства, той
щасливий. Бо найбільше ти людина, коли щось робиш для друга!»
-
Скажіть,
будь-ласка, як подружились герої повісті?
Гра «Уважний читач»
Знайдіть помилки у поданому епізоді повісті.
«До
четвертого класу я з ним не дружив. Він був страшенно вредний. Так я вважав. Бо
він мене при всіх у калюжу пхнув, як я його картуза на вербу закинув. А я був у
новісіньких шевйотових штанях. Мені мама тільки вранці у раймазі купила. І тими
новісінькими штаньми я у самісіньке рідке багно сів. І Ганька Гребенючка так
сміялася, так сміялася, що в неї аж булька з носа вискочила.
Я дружив з Антончиком Мацієвським. Він мене
малиною частував».
- За яких обставин найбільше виявляється справжня дружба хлопців? (аналіз епізодів повісті «У кукурудзі», «На
баштані).
-
Підніміть руку, хто
із вас є справжнім другом?
-
Хто з вас має
справжнього друга?
-
Хто хоче мати?
-
Ви не перші, хто
про це мріє. Про це мріяли і ваші бабусі, і ваші дідусі, і мами, і тата, і всі
дорослі на нашій планеті. І дуже давно вони уклали правила, які допомагають їм
жити зараз. Ці правила стануть у нагоді вам.
« Заповіді друзям»
· Пам’ятай, з хорошим товаришем
легше в біді, веселіше в радощах.
· Будь завжди ввічливим з
товаришем.
· Виручай свого друга, коли це
потрібно.
· Ніколи не залишай його в біді.
·
Зупини товариша, коли він робить щось погане, дай йому добру пораду.
· Допомагай товаришеві, не чекай,
поки він сам попросить твоєї допомоги.
·
Ділись з другом тим, чого в нього немає.
·
Пам’ятай, що дружба не терпить розголошення таємниць, брехні, заздрощів,
зради, повчань, зверхньої критики, жорстокості, приниження гідності, нахабства.
Цінність дружби – у відвертості, щирості взаємин. Якщо стосунки будуються на вигоді та
користолюбстві, то така дружба не має майбутнього.
Головне, про що хоче
сказати нам автор: дружба – велика сила;
важливо мати поруч вірного і відданого товариша, який піде за тобою в огонь і у
воду, не зрадить, завжди допоможе в скрутній ситуації.
Фізкультхвилинка
Навколо
дерев весело підемо.
Різні
листочки дружно підберемо.
Відразу
вгору піднімемо,
А потім їх
підкинемо,
Нехай собі
летять,
Про дружбу
шелестять.
Будьте
дружними!
3. «Пригоди»
«Тореадори з Васюківки» – це
пригодницька повість, з чим
асоціюється у вас слово пригода?
Складання «асоціативного куща» ( метод « Мозковий штурм»)
Пригода – Подорожі – Казковість – Небезпека – Несподіванка – Ризик – Загадковість.
- Чим сповнені душі героїв? (Мріями, палкими поривами,
намаганнями зробити щось таке, щоб усі ахнули.)
- Чи є місце пригодам у повсякденному житті?
- Чи хотіли б ви бути героями цих сюжетів?
- Чи хотіли б ви бути героями цих сюжетів?
Вправа на встановлення відповідностей «Мрія – дійсність»
Мрія Дійсність
Збудувати
метро в селі. «Метро» – канава, в яку провалилась
свиня.
Влаштувати кориду. Корида – роздратована корова.
Майструвати підводний човен. Батьки карають дітей.
Влаштувати кориду. Корида – роздратована корова.
Майструвати підводний човен. Батьки карають дітей.
Поставити
виставу. Хтось жорстоко повівся з цуценям.
Діти часто
б'ються між собою.
4. «Гумор»
Читаючи
твір Всеволода Нестайка «Тореадори з Васюківки», не можна стримувати посмішку. Усі пригоди
настільки яскраві, що ми ніби разом з головними героями переживаємо, діємо та
співчуваємо їм під час покарань.
Відомості з
теорії літератури
Явища та образи в художній
літературі, що викликають сміх через невідповідність між дією й наслідками, між
метою й засобами досягнення її, називається комічним. Комічне буває різним за емоційним забарвленням:
від добродушного гумору до нищівного сміху.
Виразне читання й аналіз уривків
Зачитати та пояснити, що є комічним у кожному уривку.
- Що викликало у вас сміх, а що – захоплення в поведінці героїв під час
рятування собаки з колодязя? Знайдіть і зачитайте.
- Як характеризує Яву й Павлушу врятування ними
Собакевича?
- До якого міста приїхали друзі?
- Яке враження справила на хлопців центральна вулиця? Чим вона
відрізняється від тих, які вони бачили раніше? Підтвердіть свою думку цитатами
з тексту.
- Як повелися друзі при вході в метро? Про що це свідчить?
Вправа на встановлення відповідностей «Смішне – сумне»
Смішне Сумне
Як намагалися розізлити корову. Не дуже старанні в навчанні.
Як врятувалися від баштанника. Інколи витрачають енергію на
безглузді витівки.
V. Закріплення вивченого матеріалу
Вікторина
1. Хто зруйнував збудоване хлопцями метро? (Льоха Манюня)
2. Скільки станцій метро мало бути збудовано? (Дві)
3. Для кого проїзд в метро мав бути дорожчим? (Для вчительки математики)
4. Головні герої повісті...(Ява та Павлуша)
5. Для чого Ява вигадує різні штуки-викаблуки?(Щоб зажити слави)
6. Хто був суперником хлопців під час бою биків? (Корова Контрибуція)
7. Як помстилася друзям Контрибуція? (Загнала в калабаню)
8. Кого врятували хлопці? (Цуценя)
9. З ким спершу дружив Павлуша? (З Антончиком Мацієвським)
10. 3а що хлопці не любили Стьопу? (Був зразковим учнем)
11. Як Ява врятував Павлушу від діда Салимона? (Кидав у діда кавуни)
12. Яке, на думку хлопців, найбільше слово зі слів людських? (Дружба)
1. Хто зруйнував збудоване хлопцями метро? (Льоха Манюня)
2. Скільки станцій метро мало бути збудовано? (Дві)
3. Для кого проїзд в метро мав бути дорожчим? (Для вчительки математики)
4. Головні герої повісті...(Ява та Павлуша)
5. Для чого Ява вигадує різні штуки-викаблуки?(Щоб зажити слави)
6. Хто був суперником хлопців під час бою биків? (Корова Контрибуція)
7. Як помстилася друзям Контрибуція? (Загнала в калабаню)
8. Кого врятували хлопці? (Цуценя)
9. З ким спершу дружив Павлуша? (З Антончиком Мацієвським)
10. 3а що хлопці не любили Стьопу? (Був зразковим учнем)
11. Як Ява врятував Павлушу від діда Салимона? (Кидав у діда кавуни)
12. Яке, на думку хлопців, найбільше слово зі слів людських? (Дружба)
VІ. Домашнє завдання
·
Читати позапрограмові розділи повісті.
Оберіть собі одне домашнє завдання із запропонованих
варіантів.
· Написати лист-пораду героям повісті щодо їхніх вчинків.
· Створити презентацію «Мій улюблений герой повісті».
· Написати фанфік (власну версію однієї з пригод хлопців).
· Намалювати ілюстрації до твору.
VІІ. Підсумок уроку
Інтерактивна
вправа «Дерево рішень»
- Яка ж головна думку твору? (Треба цінувати життя в усіх його проявах, прагнути до дружби, добра, справедливості,
бути допитливим, кмітливим і веселим).
- Поміркуйте, ким Ява та Павлуша стануть у майбутньому? Які професії
оберуть?
- Як ви вважаєте,
що ж потрібно
героям зробити, щоб у подальшому досягати мети? Запишіть на «листочках» поради і прикріпіть до дерева.
Заключне слово вчителя
Отже, на
сьогоднішньому уроці ми здійснили мандрівку цікавим твором «Тореадори з
Васюківки», пережили всі пригоди головних героїв Яви та Павлуші, поспівчували
їм, розважилися з ними, але й чомусь навчилися: розуміти один одного,
підтримувати родину і друзів тощо.
Буктрейлер «Всеволод Нестайко – дітям».